I dag har Leila namnsdag. En dag då man gott kan passa på att baka något ur den suveräna boken ”a piece of cake”. Den boken är min bibel i köket. Förutom goda recept som man alltid lyckas med så har hon små tips och lektioner – hon har lärt mig skillnaden mellan olika mjölsorter och varför man ibland smälter smöret och ibland inte till bullarna.
För att fira Leilas namnsdag har jag bakat min absoluta favorit så här när hösten närmar sig: Franskt kryddbröd. Receptet hittar du här. För mig blir det lite väl smuligt av att följa receptet exakt, så jag tar lite mindre mjöl och pumpakärnor.
Här är mina 10 favoritrecept ur boken:
- Franskt kryddbröd. Det här brödet är det perfekta brödet. Allting är i perfekt harmoni och tillsammans med brieost eller ädelost och lite marmelad blir det här sagolikt. Jag bakar det varje höst – det ger mig en försmak av julen och jag blir varm av lycka när jag får mysa till det med detta bröd på höstkvällarna. Men även till jul bakar jag brödet så klart, perfekt till glöggen!
- Kokostoppar. Leila fick mig att återupptäcka en gammal kakfavorit. Jag älskar kokos! Och dessa kakor med limeskal och lite punsch – mums säger jag bara. Dessutom är de löjligt lätta att göra.
- Carrot ginger walnut cupcakes. Det här är mina favoritcupcakes – men så älskar jag morotskaka också. Tillsammans med valnötter blir dessa muffins extra lyxiga.
- Scones. Jag har alltid gillat scones. Men Leilas scones är av en annan nivå. Hemligheten är råsockret tror jag. Plus att hon har testat olika smaker – min favorit är scones med blåbär och citron.
- Jordgubbs- och rabarberkaka. Det här är sommarens måste. Så fort jordgubbarna är goda (för man måste ha färska) och rabarbern skjuter i luften – då bakar vi den här sockerkakan hemma. Den är så lagom av allting. Att ta en tugga av denna kaka är som att ta en tugga av svensk sommar.
- Saffransskorpor. Mmm. De här skorporna är så goda. De är perfekta till alla julens glöggbjudningar. Eller varför inte året om till kaffet. Och att göra dessa skorpor är lättare än vad man kan tro. Så testa!
- American apple pie. Det här är en riktig farmor Anka-paj. Klassiskt amerikansk. Så fin och ser riktigt proffsig ut. Jag själv har bara gjort den en gång, men min man som är mer äppelpajtokig än jag har gjort den här pajen till hans. När han ska baka eller göra en dessert snarare, då gör han den här pajen – och jag är inte den som säger nej!
- Kolapaj med pekannötter. Sagolik paj. Den här pajen är verkligen jag. Men den är så syndigt kalorifull så jag har bara vågat göra pajen en gång. Men snart kanske jag ska unna mig den igen…
- Chocolate chip cookies. Leilas chokladkakor är riktigt goda. Antagligen för att hon har limeskal i degen. Det bästa med dessa kakor är att hon har fyra favoriter och med grundreceptet kan man våga testa oändligt många olika sorters kakor. Min favorit som jag gjorde var när jag använde vit choklad och macadamianötter i stället.
- Chokladpavlova. Den här tårtan är verkligen perfekt. Mandel och choklad i marängen är så smart. Och yoghurt blandat med grädden gör kakan lite mindre söt.
Har ni några Leila-favoriter?
/Elina
Va fint det var att baka i en rund form 🙂 Jag gillar brownies receptet, men jag har ändrat om lite http://igottsallskap.com/2012/08/17/broowniees/
Å vad gott med brownies. Har jag inte gjort på evigheter. Ska spara ditt recept som favorit och testa! 🙂