julpysselkalender 2013

Nu är det hög tid att börja med julgodiset! Här är ett nytt korvrecept för mig. Jag såg en före detta kollega till mig lägga ut en bild av korven på Instagram och reagerade först inte på att det var något annorlunda med den där julkorven – förrän jag läste att det var julgodis.

Korv är väl inte godis tänkte jag – och läste sedan vidare att korven var gjord av choklad. Aha!

Jag var givetvis tvungen att testa själv. Receptet hittar du på recept.nu: Den bästa julkorven.

Det ser så avancerat ut, men det är nog det enklaste julgodiset du kan göra. Det är bara att blanda ihop allt!

bild decem 069

Jag använde Arraksarom i stället för konjak eftersom jag inte hade alkoholen hemma. Och mjuka kakor med apelsinfyllning hittade jag inte heller så det blev mariekex och marmelad.

bild december 061

Jag knöt ett fint julsnöre runt min korv. Om korven hade varit en present hade jag satt en God jul-tag där.

bild december 060Visst ser det ut som en korv!? Så roligt. Men det bästa av allt – den är fantastiskt god! Det här är en ny favorit hemma hos mig och kommer definitivt bli tradition vid juletid.

Testa du också – du blir inte besviken! Jag måste nog göra en till…

/Elina

Publicerat av:systerpysslofant

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s